Obsah: Maigret a lupič kliďas, Maigret a informátor

Maigret a lupič kliďas (Maigret et le voleur paresseux)
V prvním příběhu této knihy má komisař Maigret jen pár let do důchodu, ale neprožívá zrovna veselé období. Novoty v Justičním paláci, které přinášejí spoustu papírování a potíží, ho netěší, a tak se jen s nechutí pouští do případu loupežného přepadení za bílého dne, k němuž došlo na jedné z nejrušnějších pařížských ulic. Náladu mu snad může vylepšit jen to, že tak trochu "na zapřenou" řeší ještě jiný problém: vraždu recidivisty, nenápadného lupiče se zvláštními, nenásilnými metodami. Celá věc však nabere jiný směr, když se ukáže, že ve hře jsou vysoce postavené osoby...
Maigret a informátor (Maigret et l'indicateur)
Druhá novela nás zavádí na Montmartre. Na známém pařížském vrchu, proslaveném pestrou společností umělců a bohémů, totiž nežijí pouze lidé s čistým svědomím, ale také "podnikatelé", jejichž zájem o starožitnosti je více než podezřelý. Kromě Maigretových pátracích schopností tu tentokrát hraje hlavní roli i figurka zhrzeného policejního informátora.

Spisovatele Georgese Simenona potkalo to, co se jinak stává jen největším mistrům detektivního žánru: jméno jeho komisaře Maigreta zastínilo samotného autora. Samozřejmě - zásluhu na tom měla i nezapomenutelná filmová role Jeana Gabina, ale dlouhá série literárních maigretovek svědčí o tom, že jejich tvůrce napsal svou postavu opravdu skvěle. Maigretův životní styl je totiž nezaměnitelný a komisařovu nepostradatelnou dýmku, zálibu v dobrém jídle a pití, schopnost vcítit se do zločincova jednání či neomylný instinkt, který vede k odhalení zločinu účinněji než rozumová úvahu, jistě není třeba českým čtenářům příliš představovat. Příběhy se odehrávají všude tam, kam Simenona, Belgičana usazeného ve Francii, život přivedl: v Paříži, jejíž vůni dokázal nezapomenutelně zachytit, na francouzském venkově, v Bretani a Normandii, ve Švýcarsku i ve Spojených státech nebo Kanadě, kde léta pobýval, na souši i na moři... To vše jsou kulisy pro velkou "lidskou komedii", jejíhož autora jistě ne nadarmo nazval André Gide „Balzacem 20. století".
Zdroj: Anotace z knihy
Dnes je 28.03.2024