Obsah: O Faustovi,Markétce a ďáblovi

hlavní postavy knihy: Faust
Mefistofeles (ďábel)
Markétka

Nespokojenému Faustovi, toužícímu po věčném životě a novém poznání nabídne Mefistofeles své služby. Za to mu Faust slibuje duši, jestliže dosáhne uspokojení. Aby však odvrátil Fausta od touhy po vědění, pokouší se ho Mefistofeles zlákat svody světa. Mefistofeles Fausta omladí, provádí ho veselými studentskými pitkami a také mu pošle do cesty mladou měšťanskou dívku, Markétku. Do té se Faust zamiluje a nařizuje Mefistelovi, aby mu ji přivedl. Mefistofeles se seznámí s Markétčinou sousedkou a přes ní domluví schůzku s Faustem. Markétka se do něj také zamiluje.

Po smrti Markétčiny matky se objevuje Markétčin bratr Valentin. Ten se dostane, kvůli Markétce do sporu s Faustem, který ho v souboji zabije. Poté Markétka propadá zoufalství a utopí své a Faustovo dítě. Za to je odsouzena k trestu smrti a v žaláři čeká na popravu. Faust se jí ještě pokouší dostat ven z žaláře, ale Markétka se zbláznila a nechce.
Vytvořil: pavlik_cz
Zdroj: vlastní četba