Obsah: Smrt v Benátkách

Na pozadí poněkud záhadné cesty do Benátek se odehrává tragický příběh spisovatele a moralistického pedanta Gustava von Aschenbacha, postupně zabředávajícího do ničivého víru smyslové vášně. Gustav von Aschenbach je stárnoucí umělec. Je spisovatelem, který své dílo tvoří trpělivě, ve vyjetých kolejích, s železnou pravidelností. Tato pravidelnost a neustálé opakování dějů ho začnou jednoho dne unavovat a tak se rozhodne, že místo svého obvyklého letního bytu v horách navštíví Benátky. Cestu podnikne okamžitě, ubytuje se v hotelu, kde velmi brzy narazí na polskou rodinu, jejímž nepřehlédnutelným středem je chlapec Tadzio. Aschenbach podléhá smyslovému mámení, protože Tadzio je až přehnaně krásné dítě, ačkoliv působí trošku nezdravým dojmem. Aschenbach, který se v jednu chvíli, kdy počasí letnímu bytu nepřeje, rozhodne Benátky opustit, se z malicherného důvodu rozhodne přece jen neopouštět svůj hotel. Zůstává hlavně z již téměř nezvladatelné touhy mít Tadzia neustále na očích. Chlapce a jeho rodinu pozoruje takřka na každém rohu. Chodí za nimi do kostela, pozoruje je na ulicích, je s nimi na pláži. Nikdy Tadzia neopouští. V tu dobu se však začnou Benátky vyprazdňovat, zahraničních turistů ubývá. Náznaky se zmiňují o strachu z nákazy, ale místní obyvatelé mluví stále jen o preventivních opatřeních. Až při jedné cestě za Tadziem, ve směnárně, narazí Aschenbach na Angličana, který mu konečně přizná, že Benátkami se šíří nákaza cholery. Aschenbach, ale přesto není schopen Benátky opustit. Teprve ve chvíli, kdy se dozví, že Tadzio s rodinou odjíždí, je zviklán. Jde se naposledy podívat na pláž, kde je jeho milovaný Tadzio. Zde se mu udělá špatně a skolabuje. Ještě téhož dne známý a uznávaný umělec v Benátkách umírá.
Vytvořil: Roza
Zdroj: anotace ke knize