Obsah: Milenec

Příběh vypráví o nesnadném životě ve francouzské kolonii v Indočíně, konkrétně v části nazývané Kočinčína ( dnešní Vietnam). Kniha se obešla zcela beze jmen téměř všech hlavních postav. Vypráví o rodině. Otec zemře, když děti jsou ještě malé. O přežití se stará matka, učitelka ve francouzské škole. Má dva syny a nejmladší dceru. Oba synové jsou slaboši, každý jiným způsobem. Starší je zloděj, kterého matka ovšem ze svých dětí miluje nejvíc. Okrádá všechny ve svém okolí, kouří opium, hraje a dělá dluhy. Mladší bratr je nevzdělatelný, slabý a starším bratrem šikanovaný. Nejmladší dcera je silným jedincem, který je ochotný bojovat o své štěstí. Studuje v penzionátu, obléká se nezvykle, vystupuje s neskrývanou sebedůvěrou. Při jedné cestě z penzionátu na ni čeká u lodního přívozu černá limuzína, z které vystoupí mladý Číňan, pozve ji k sobě do vozu. Dívka se nechá svést. Mezi mladým Číňanem a dívkou se brzy rozvine silný převážně sexuální vztah. Číňan je do dívky zamilovaný velmi silně, ale ona jeho city v takové míře neopětuje. Vztah trvá téměř rok a půl, ačkoliv oba vědí, že nemá budoucnost. Je komplikován mnoha aspekty, jako je to, že v třicátých letech minulého století, je vztah mezi mladou Francouzkou a Číňanem nemyslitelný, sex patnáctileté s o dvanáct let starším mužem taktéž a navíc ani Číňan není žádný bojovník. Vztah pokračuje, jak jen je to možné, ale po roce a půl, dívka odjíždí zpět do Francie, čímž je celý vztah ukončen. Až po mnoha letech, když mají již oba mnoho let za sebou, Číňan se svou ženou přijíždí do Francie, už nikdy se nevidí, ale on ji přesto zavolá, aby jí zdělil, že i po těch letech ji miluje a bude ji milovat, až do konce svého života.
Vytvořil: Roza
Upravil: Roza, janajau