Obsah: Krvavé jahody

Krvavé jahody : krutý osud Češky, která zažila osmnáct let ponížení v ruských gulazích  / Jiří S. Kupka        1. vyd    . - Praha: Mladá fronta, 2008  . - 205 s. ; 21 cm        ISBN 978-80-204-1747-3  : Kč∼279, 00

Otřesné svědectví o násilných deportacích bývalých ruských emigrantů po 2. světové válce. Autentický příběh dívky, která byla spolu s matkou a sestrou odvlečena zpět do SSSR, kde strávila 19 let převážně v táboře nucených prací na Sibiři.
Jádro příběhu tvoří autentický životní příběh dcery ruské emigrantky, která odešla z Ruska po revoluci. V Československu se vdala a žila až do konce války. Po osvobození byla i s dětmi deportována zpět do vlasti. Nepřežila útrapy a nelidské podmínky v pracovním táboře. Její dcery se do Československa vrátily až po 19 letech. Nesmírně působivé svědectví o hrůzách stalinismu a osobní statečnosti lidí, kteří dokázali přežít v podmínkách, které se zcela vymykají lidskému chápání.
Vytvořil: ota61
Upravil: pan.Kchiu