Obsah: Ďáblův novic

Osmá kniha série Případy bratra Cadfaela.

Jednoho slunného podzimního dne L. P. 1140 dorazí do Shrewsbury novina, že nedaleko města se beze stopy ztratil Petr Clemence, vyslanec biskupa z Winchesteru. V téže době vstoupí do shrewsburského kláštera mladík jménem Meriet Aspley a od začátku dělá jen potíže. V noci naříká za spaní, ve dne se straní ostatních bratří a pak při prudké rozmíšce málem zardousí převorova důvěrníka Jeronýma. O ďáblem posedlého novice se začne zajímat Cadfael a brzy se zástupcem šerifa Hughem Beringarem vypátrá, že mezi nezdárným mnichem a tajemným zmizením významného klerika existuje souvislost. Vše se zdá vyřešeno, když je v milíři poblíž aspleyského sídla nalezena ohořelá mrtvola se zlatým křížem na prsou. Cadfael však zjistí, že motiv vraždy je ještě spletitější, než by si kdo dovedl představit: hlavní roli v něm hraje podlé spiknutí proti králi Štěpánovi.
Zdroj: Anotace z knihy
Dnes je 24.04.2024