Obsah: Výlety pana Broučka

"Výlet pana Broučka do měsíce" líčí "astronomický sen" měšťáckého pana domácího Matěje Broučka, který se po nočním popíjení v hradčan. Vikárce octne na Měsíci. Konfrontací hmotařského Broučka a estétských měsíčňanů tepe Č. výraznou skutečnost společen. života 2. pol. 19. stol. , totiž rozkol mezi uměním a životem, aristokratické zdůrazňování umělec. osobnosti a opovrhování vším pozemským. Satira Č. dopadá právě tak na pana Broučka jako na jehohostitele na Měsíci, je to "dvojitě i protichůdně zkřivující zrcadlo".
V "Novém epochálním výletě pana Broučka, tentokrát do patnáctého století" vykročí si pan Brouček ze stol. 19. rovnou do r. 1420. Autor líčí prostředí husitskéPrahy i život v ní a heroickým prostředím provádí svého nehrdinského hrdinu. Na protikladu sobecky pohodlného a zbabělého chameleonství Broučkova a mravní opravdovosti, statečnosti a obětavosti husitů ukazuje Č. úpadkovost své doby. (S použitím studie K. Poláka. )

Vytvořil: janajau
Zdroj: anotace ke knize