Obsah: Poslední strážný

Poslední strážný : Valerij Sablin a skutečný hon na Rudý říjen
Tento thriller ze skutečného života, který inspiroval slavný první román Toma Clancyho Hon na ponorku (podle něhož byl natočen stejně slavný film se Seanem Connerym a Alexem Baldwinem) líčí vzpouru na palubě jedné z nejmodernějších lodí sovětského válečného námořnictva, torpédoborci Storoževoj (jméno znamená v češtině Strážný). Tuto vzpouru vedl politický důstojník lodě Valerij Sablin a došlo k ní v listopadu 1975. Zprávy o vzpouře se sovětská vláda pokusila utajit. Gregory Young, americký námořní důstojník studující na postgraduální škole, ji však dokázal na začátku 80. let rekonstruovat. V roce 1982 narazil Clancy na Youngovu zprávu o události a napsal fascinující román, který odstartoval jeho úspěšnou kariéru. Kniha líčí podrobně vzpouru a události, jež jí předcházely a po ní následovaly. Autoři přitom využili nedávno odtajněných dokumentů KGB i archivu Sablinovy rodiny. Kniha také osvětluje mnohé mýty studené války včetně vojenských a hospodářských možností Sovětského svazu a připravenosti jeho ozbrojených sil. Valerij Sablin měl před sebou skvělou kariéru, jeho deziluze s vedením komunistické strany jej však přivedla k pokusu zmocnit se Storoževoje a zahájit novou revoluci, jež by svrhla tehdejšího vládce SSSR Leonida IIjiče Brežněva. Pro tento cíl se mu navíc podařilo získat většinu posádky. Storoževoj skutečně vyrazil z Rigy na Baltské moře, byl však dostižen dalšími sovětskými loděmi, poškozen letadly, obsazen námořní pěchotou a odvlečen zpět do přístavu. Valerij Sablin byl v létě 1976 popraven.
Zdroj: Anotace z knihy Poslední strážný
Dnes je 23.04.2024