Obsah: Plachty nad oceánem

Vyprávění o učednických letech Čecha Františka je vlastně vyznáním víry osmdesátiletého námořníka Františka Doležala, který na sklonku bohatého života vydává počet ze svých přečetných zkušeností a poznatků. Literární podobu jeho vzpomínkám dává spisovatel Jaroslav Janouch. Dnešnímu mladému čtenáři se snad bude zdát trochu přehnaný  ten vlastenecký zápal hlavního hrdiny, jeho horlivé zaujetí pro spravedlnost a právo, v rámci Rakouska-Uherska upíraného právě slovanským národům. Protože však rodí se to nadšení v srdci mimořádně čistém a nezkaženém, a co hlavního - v zajímavém a často dobrodružném prostředí námořnického života, budeme mu nakonec rozumět jistě i dnes. S chutí, a snad i trochu se závistí, budeme sledovat křivolaký tok příhod, jež František prožívá v indické džungli, v hongkongském přístavu či přímo na lodi při lovení žraloků, a budeme držet palec třem mladým chlapcům, kteří brzy prokoukli politické a obchodní pikle svých představených, maskujících pod pláštíkem cvičné jízdy školní plachetnice své skutečné cíle: tajnou přepravu zbraní a vojáků, obchod s opiem a hlavně pak programový úkol prozkoumat a zmapovat určitou oblast daleké Číny - ve velikášských představách budoucí kolonii rakousko-uherské monarchie. Námořník František - a s ním ve vzpomínkách i František Doležal - vrací se po dlouhé plavbě opět domů, obohacen novými dojmy, především pak utvrzen ve víře, že každý člověk má na světě jenom jednu hvězdu, na niž se může na své cestě životem spolehnout - tu, která září nad střechou jeho rodného domu.
Vytvořil: Roman
Zdroj: Anotace z knihy Plachty nad oceánem