Obsah: Lysistrate

Komediální zápletka oslňuje svou jednoduchostí. Athénské ženy, vedené krásnou a chytrou Lysistratou, mají dost věčného válčení svých mužů a rozhodnou se k radikálnímu řešení, které má vrátit válečníky do jejich domovů: dokud muži neuzavřou mír, budou jim athénské manželky i milenky odpírat to, co jim dříve rády a ochotně poskytovaly.
     Jejich rafinovaný plán je s pochopením přijat i u protivného tábora, to jest u žen ze Sparty, které stejně jako Athéňanky mají už výbojných a nesmyslných válek po krk. Tím je osud mužů prakticky zpečetěn; neboť láska a smyslná vášeň, tvrdí Aristofanes, je silnější než nějaké válečnické pudy.
     Než však autor ukončí komedii jásavou scénou apoteózy lásky a života v míru, stačí navršit celou kupu neodolatelných komických situací: odříkání, ať dobrovolné nebo vnucené, se časem zajídá jak jedné tak druhé straně, vyskytnou  se snahy zběhnout od praporu - ale rázná Lysistrate dokáže včas všechny rádobydezertérky přitáhnout nazpátek...

Kniha je vkusně ilustrována Ludmilou Jiřincovou.
Vytvořil: Felix
Upravil: pan.Kchiu