Obsah: Vojákův plášť

Ve své velkolepé historické fresce vypráví světoznámý francouzský prozaik Max Gallo nejen o počátcích zrodu křesťanské Francie, ale vlastně i o úsvitu moderní evropské civilizace. Těžištěm jsou postavy Martina, prvního galského věrozvěsta, Chlodvíka, prvního křesťanského krále a sjednotitele galských kmenů, a Bernarda, zakladatele řádu cisterciáků. V prvním díle trilogie, který nese název Vojákův plášť, se tribun Julius a jeho syn Antonius názorově rozcházejí: jsou stoupenci dvou světů, které se střetávají, každý se snaží toho druhého přesvědčit. Jeden je připoután k antické tradici a druhý k nové víře. Jejich hádky se točí především kolem života svatého Martina. Ten se zmítá také mezi těmito dvěma světonázory, zasvětil svůj život modlitbě, samotě a Bohu. Ale Bůh rozhodl jinak: Martin je povolán, aby zničil pohanský kult. Svou disciplínou, střídmostí a zázraky k sobě přitahuje stále více lidí, kteří ho záhy prohlásí Za prvního velkého křesťanského učitele. Antonius, Martinův žák, je umučen poté, co zachrání svého otce Julia z rukou barbarů. Ten se po synově oběti připojí ke spravedlivé víře a stane se z něho poustevník.
Zdroj: Anotace z knihy Vojákův plášť
Dnes je 29.03.2024