Obsah: Přítelkyně se zvláštními výhodami

Výraz přátelé se zvláštními výhodami vyjadřuje vztah osob opačného pohlaví, kteří nechtějí, aby jejich poměr přerostl v lásku. Nejde o cynické poskytování svobody v partnerském vztahu, nevázanou promiskuitu, ale o snahu, aby jejich vztah nebyl zmítán v bouři extází od zamilovanosti k hádkám a rozchodům. Aby jej nepokazil sex, žárlivost, ani marná snaha, aby ten pocit blaženosti trval na věky. Masako miluje Gina láskou japonské ženy ctící autority a pravidla, a žádá na něm, aby akceptoval jejich vztah jako vyšší druh přátelství. Gino si po peripetiích s jinými ženami uvědomí, co k Masako cítí, a stojí jí po boku i v nemoci. Masako přichází o vzpomínky a část vědomí, a Gino si uvědomuje křehkost hranice, na které stojí lidské ego, a pomíjivost hodnot i života. Přitom je přesvědčen, že životní strázně v poměru k radostem, nehrají nikdy podstatnou roli, a odmítá první Buddhovu pravdu, že život je utrpení. V bohatých dějových zápletkách, při nichž jsou konfrontovány evropské a orientální hodnoty a kultura, se Gino vypořádává s tragickou smrtí matky, zmizením otce a vytvořením vlastní identity.

Vytvořil: Felix
Dnes je 19.04.2024