Obsah: Kniha definic

Ibn Sina zdůrazňoval přesné materialistické vymezování pojmů ve všech svých přírodovědeckých, lékařských a filosofických spisech. Na popud svých žáků, během svého pobytu v Gurgánu, vypracoval spis "Pojednání o definicích", v němž se zabývá jednak teorií tvoření definic, jednak definicí 72 pojmů.
První část knihy tedy obsahuje teoretický výklad o různých druzích definic a o jejich tvoření a uvádí nejčastější chyby, kterých je možno se v definici dopustit. Základní podmínkou správné definice podle autora je, aby byla přesná a srozumitelná. Ibn Sina bere v potaz jak aristotelskou definici, jež se zaměřuje na podstatu věci, tak přijímá i způsob Galénova popisu, jenž objasňuje věc na základě vlastností vnímatelných smysly. Spis "Kniha definic" je ukázkou širokého rozsahu vědomostí svého autora.
Vytvořil: pan.Kchiu
Dnes je 19.04.2024