Obsah: Vybrané spisy Jana Amose Komenského VI.

Spisy historické a politické. Výbor zahajuje Mapa Evropy, obdivuhodné dílo geografické. Následuje Historie světská, náčrtek učebnice světových dějin. Otázky některé o Jednotě bratří českých, Znovuoživlý Haggaeus a Pozoun milostivého léta byly psány v ovzduší radostných nadějí na brzký návrat do vlasti. Zpráva kratičká o morním nakažení podává sytý obraz hrůz při morové epidemii v Lešně. Některé úvahy o přípravě Toruňského rozhovoru ukazují pozadí jednání o navrhované dohodě mezi křesťany a dávají pokyny bratrským delegátům, jak mají postupovat. Tajná řeč Nathanova a její pokračování Druhá řeč tajnější se snaží pohnout knížete Zikmunda Rákócziho, aby se postavil v čelo odboje proti Habsburkům. Chvalozpěv na Karla Gustava je jedním z autorových nejzdařilejších rétorických projevů. Štěstí národa ukazuje příčiny zaostalosti sedmihradského lidu. List církvi anglikánské a Napomenutí církvím se zabývají tehdejší krizi v anglikánské církvi. Následuje Stručná historie církve české. Komenského poměr k proroctvím je patrný z ukázek ze spisů Pokračování vidění Drabíkových a Slavnostní rozeslání knihy proroctví. Výbor uzavírá traktát Posel míru.
Vytvořil: pan.Kchiu
Dnes je 20.04.2024