Obsah: Dánská dívka

Dánský malíř Einar Wegener byl podle dostupných informací prvním transsexuálem s chirurgicky změněným pohlavím. V románu začíná jeho přeměna ve chvíli, kdy se převlékne do ženských šatů, aby postál manželce, také malířce, modelem pro ženskou postavu. Tím začíná proces, který zpočátku vypadá jako fetišismus a záliba v ženských převlecích, vyvine se ale v zásadní změnu sebevnímání. Einar se začne cítit ženou, což vyvrcholí roku 1930, kdy se v Německu podrobí tehdy nebezpečnému chirurgickému experimentu, totiž operativní změně pohlaví. Autor vypráví Wegenerův příběh především skrze jeho ženu, sleduje proměny jejich vztahu i jejího uměleckého i soukromého života. Použil jména skutečných postav (jen manželku přejmenoval z Gerdy na Gretu), román ale nelze považovat za zdroj životopisných faktů. Zatímco ve skutečnosti se manželství rozpadlo a Einar, už jako Lili Elbe, zemřel následkem pooperačních komplikací, v románu vztah přetrvává, i když se značnou dávkou nezávislosti, a před Lili se otvírá nový život ženy...
Románová verze Wegenerova příběhu zaujala hollywoodské producenty a připravuje se její filmová podoba.
Vytvořil: pan.Kchiu
Dnes je 19.03.2024