Obsah: Maigretův omyl

Simenon psal lehkým stylem, kterému byla občas vytýkána jakási „snadnost". Jeho příběhy však mají skvělou kompozici a přísnou soudržnost psychologických, sociologických a vypravěčských prvků. Komisař Maigret proniká do nejrůznorodějších prostředí, která si vždy předem důkladně prostuduje; pátrání probíhá v přesně určených lokalitách a třeba v Paříži může čtenář komisaře sledovat s plánem města v ruce. Na místě činu tráví Maigret někdy celé dny i noci, aby se dostal sledované osobě pod kůži a vcítil se do její mentality. Proto se o Simenonovi říkávalo, že své postavy vyšetřuje jako lékař, „měří jim teplotu".
Tento výbor přináší devět dosud nepřeložených povídek. Tentokrát se čtenář s komisařem podívá převážně mimo Paříž - ke zdymadlu na řece, na depresivní samotu jako z minulého století, do rychlíkového kupé... Jako obvykle může čtenář s Maigretem zkoušet dedukovat sám, vystopovat pachatele a sestavit příběh zločinu na základě křehkých náznaků a jemné psychologické znalosti lidských povah.

Povídky:
- Člun se dvěma oběšenci (La péniche aux deux de Maigret)
- Případ z bulváru Beaumarchais (L'affaire du boulevard Beaumarchais)
- Otevřené okno (La fenêtre ouverte)
- Pan Pondělí (Monsieur Lundi)
- Jeumont, zastávka 51 minut! (Jeumont, 51 minutes d'arrêt! )
- Trest smrti (Peine de mort)
- Voskové slzy (Les larmes de bougie)
- Ulice Pigalle (Rue Pigalle)
- Maigretův omyl (Une erreur de Maigret)
Zdroj: Anotace z knihy Maigretův omyl
Dnes je 19.04.2024