Obsah: Svatopetrský jarmark

Čtvrtá kniha série Případy bratra Cadfaela.

Je předvečer svátku svatého Petra. Do Shrewsbury se skjíždějí kupci z Anglie a Walesu na věhlasný jarmark, který opatství pořádá každý rok a nad nímž má záštitu sám král Štěpán. Radostné přípravy a sváteční náladu však naruší zástupci místních cechů se starostou v čele – město je po loňském obléhání v neutěšeném stavu, a tak požadují po klášteru, jenž požívá ochrany městské posádky, aby poskytl desetinu výtěžku z pro nájmu stánků na opravu rozbitých ulic. Opat Rudulfus však odmítne. Neshody se vyhrotí, když se starostův syn Philips vydá jednat o daň přímo s trhovci. Strhne se rvačka a mistr Thomas z Bristolu, obchodník s exotickým cukrovím, skolí Philips jednou ranou své hole. Prchlivý mladík mu přísahá pomstu, a skutečně - mistr Thomas je v noci zavražděn. O viníkovi pochybuje málokdo – chystá se přelíčení. Bratru Cadfaelovi je však věc krajně podezřelá; s pomocí Thomasovy neteře Emmy se pouští do pátrání. Následuje druhá vražda a Cadfael začíná tušit, že tajemné zločiny souvisejí s vysokou politikou země; v sázce může být i královský trůn.
Zdroj: Anotace z knihy Svatopetrský jarmark
Dnes je 19.04.2024