Obsah: Attila

Attila : barbarský král a pád Říma
Osudy proslulého hunského válečníka v kontextu přelomového období evropských dějin v 5. století n. l. Autor se v populárně napsané monografii pokouší odkrýt tajemný původ kočovných Hunů i okolnosti, za kterých se vydali z oblastí dnešního Mongolska přes pustiny centrální Asie až do Evropy. Zde představovali neohrožení a nemilosrdní válečníci ve 4. a 5. století n. l. smrtelné nebezpečí, zvláště v době, kdy byl kontinent zmítán rozpadem dosavadních společenských struktur a ohrožován nájezdy barbarských kmenů. Od 30. let 5. století dochází ke značnému rozmachu říše Hunů - do jejich čela se staví Attila a zahajuje sérii tažení, jejichž cílem je získání nadvlády nad rozsáhlými oblastmi i uchvácení bohaté kořisti. Publikace popisuje Attilovo balkánské tažení, pochod hunských vojsk do Galie či Itálie. Autor rovněž seznamuje s válečnickými metodami Hunů, jejich zbrojí, způsobem života. Po Attilově smrti (roku 453) jeho ohromná říše rychle zaniká. Poslední kapitola zajímavě mapuje Attilův "život po životě" (jeho osobnost v textech křesťanských autorů, v germánských a skandinávských legendách i národní mytologii Maďarů).
Zdroj: Anotace z knihy Attila
Dnes je 20.04.2024