Obsah: Čeští františkáni

Čeští františkáni na přelomu středověku a novověku   / Petr Hlaváček        Vyd. 1    . - Praha: Academia, 2005  . - 218 s. , 12 obr. : tab. ; 22 cm        ISBN 80-200-1212-5  : Kč∼260, 00

Historická práce se zabývá dějinami františkánského řádu v českých zemích v období od poloviny 15. století zhruba do roku 1530.
Observantská větev (přísně dodržující pravidla řehole) řádu sv. Františka byla na přelomu středověku a novověku (kolem roku 1500) nejsilnějším řeholním společenstvím v českých zemích. Pro římskou církev v Českém království, poznamenanou vleklými náboženskými válkami, znamenali františkáni-observanti novou posilu a nové reformní impulsy. Kniha analyzuje problémy (vleklé národnostní spory a vnitřní konflikty uvnitř klášterů české provincie, rezervonaný postoj ke vzdělání a permanentní konfrontace s církvemi české reformace), které vedly k oslabení a pádu českého františkánství v době evropské reformace.
Upravil: ota61
Zdroj: www.mlp.cz