Obsah: Edith Pargeterová - Ellis Petersová

Kniha Margaret Lewisové se zabývá životem a literární tvorbou známé anglické spisovatelky Edith Pargeterové. Pargeterová se narodila ve shrophirském hrabství na severu Anglie, a jak autorka knihy zdůrazňuje, nikdy tento kraj neopustila. Odtud převážně čerpala látku ke svým historickým románům, v nichž se soutřeďovala zejména na jedenácté a dvanácté století a které vydávala pod svým vlastním jménem Edith Pargeterová. Její historický román Nebeský strom vyšel v českém překladu už v 60. letech. Kromě historie přitahoval Pargeterovou i detektivní žánr. Snažila se definovat jeho postavení v moderní literatuře a sama vytvořila více než desítku detektivních románů se soudobou tematikou. Ty však vydávala pod pseudonymem Ellis Petersová. Ve čtyřiašedesáti letech našla Petersová nový zdroj inspirace ve spojení historického a detektivního románu a během sedmnácti let napsala dvacet románů, v nichž je hlavním hrdinou bratr Cadfael, svérázný mnich ze shrewsburského opatství, který občas vystupuje i v roli detektiva amatéra. Cadfaelovské příběhy vynesly Petersovou na vrchol popularity ve světovém měřítku. K tak velkému úspěchu přispěl nejen všeobecně uznávaný autorčin vypravěčský talent, ale do určité míry i zdařilý seriál britské televize. Pargeterová zemřela v roce 1995 nad nedokončeným jedenadvacátým svazkem příběhů o bratru Cadfaelovi. To jsou základní údaje, na nichž Margaret Lewisová vybudovala svou velmi podrobnou monografii o životě a díle známé anglické spisovatelky. Popisuje detailně všechny fáze spisovatelčina uměleckého a lidského zrání a řadou autentických citátů dokumentuje její společenské postoje. Především však vyzdvihuje morální hodnotu jejího díla, humánní poselství do něho vložené. Nikdy nemohlo být odkázáno do oblasti ryze komerční literatury. Mimo jiné se z knihy Margaret Lewisové dovídáme, jak vřelý vztah měla Pargeterová k Československé republice a že velice významně přispěla k propagaci české literatury v Anglii. Přeložila do angličtiny čtrnáct českých knih, mezi nimi Babičku Boženy Němcové, Malostranské povídky Jana Nerudy a Hrabalovy Ostře sledované vlaky.
Zdroj: Anotace z knihy Edith Pargeterová:Ellis Petersová
Dnes je 20.04.2024