Obsah: Galerie

Román amerického autora reaguje na události druhé světové války v Itálii a Africe. Děj se odehrává v srpnu 1944 v Neapoli mezi příslušníky americké armády, kteří se téměř přes noc stalii z nepřátel osvoboditeli. V galerii portrétů z okupované Neapole strhává autor mýtus o velikosti a vznešenosti amerického boje a o osvobozeneckém poslání americké armády. Odhaluje podstatu tzv. amerického způsobu života v podmínkách poraženého a hladového města a vyzdvihuje důstojnost a morální hodnotu prostých Italů.
Americký autor volí pro svou zpověď o deziluzi nad chováním americké okupační armády v Africe a v Itálii za druhé světové války formu románu, rozpadávajícího se v galerii lidských portrétů. Kniha odhaluje vypočítavé a poživačné typy velitelů a armádních činitelů, kteří prosazují na okupovaném území kořistnický, zkorumpovaný řád, projevující se řadou přečinů a zločinů, a vedle toho předvádí zmatené a ideově dezorientované vojáky, kteří jsou nástrojem tohoto počínání.
Zdroj: anotace ke knize
Dnes je 19.04.2024