Obsah: Hvězdy pod mořem

Příběh několika odvážných, skvělých a někdy i ztřeštěných mužů, kteří "vynalezli" potápění. Je to příběh výbušných povah i skřípějících zubů o tom, jak žonglovat s odjištěnými granáty a kočírovat obrovské gumové chobotnice. Řada krásně napsaných portrétů odkrývá excentrická hrdinství těchto pionýrů. Patř mezi ně i Guy Gilpatric, jenž dosáhl světového výškového rekordu, když mu bylo pouhých šestnáct, napsal předlohu pro film Humphreyho Bogarta, vynalezl šnorchlování, a svou ženu miloval dost na to, aby ji zastřelil. Roy Miner nosil na hlavě kýbl a ukradl korálový útes. Williama Beebeho omrzel rybolov pomocí dynamitu i zápasy se smrtelně jedovatými hady, takže se nechal zavřít do kovové rakve a spustit míli pod hladinu moře. John Haldane odhalil, jak je řízeno lidské dýchání; zachraňoval horníky z důlních závalů a potápěče postižené smrtonosnou kesonovou nemocí. Jeho syn Jack dělal experimenty sám na sobě a každý svůj pokus skončil v bezvědomí, zkrvavený nebo paralyzovaný. Cameron Wright testoval skákavou pumu pro ničitele přehrad, vyrobil umělé psí' ucho i býčí varle a vynalezl past na lidi zamaskovanou jako toaleta. Bez dýchacího přístroje se vynořil z hloubky šedesáti metrů, aby zjistil, zda se jeho plíce roztrhnou, načež zkoumal účinky podvodních výbuchů tak, že se k nim přibližoval stále blíž, dokud jím exploze neotřásla. Tato kniha rovněž zaznamenává vývoj potápěčů od lovců s harpunou po ochránce přírody, od hledačů pokladů k archeologům, od fotografů po filozofy.
Zdroj: Anotace z knihy Hvězdy pod mořem
Dnes je 23.04.2024
Před 43 lety se narodil(a) Macek Petr (1981)