Obsah: Ježkové z Blanenska

Kniha je nevelkou studií o historii jednoho rodu, která se prostírá v době čtvrt tisíciletí, zhruba od 1700 do 1950, a zobrazuje zároveň vývoj dnešního města Blanska. Ježkové byli prvními českými průmyslovými podnikateli v Blansku, kteří zde vybudovali prosperující továrnu na zemědělské stroje, známé u nás, ale i v zahraničí. Ovšem Ježkové se zároveň podíleli na rozvoji Blanska svou účastí v obecní samosprávě, politice, kultuře, vedoucí úlohou ve spolkovém životě a péčí o blanenské školství. Karel Ježek, dlouholetý blanenský starosta, má lví podíl na povýšení Blanska na město v roce 1906. Ukázalo se, že členové rodiny nejednou bojovali za svou vlast, ať za první či za druhé světové války. Přesto se nevyhnuli ztrátě majetku a perzekuci po květnu 1945. Komplexní pohled, o který autor usiluje, vychází zásadně z archivních materiálů, které nejednou překvapí novým pohledem na historické skutečnosti. Čtenáři se tak dostává do rukou rodová sága, která zachycuje vzestup, vrchol a pád rodiny a firmy Ježků a je zároveň jejich oslavou i obhajobou.
Zdroj: Anotace z knihy Ježkové z Blanenska
Dnes je 28.03.2024