Obsah: Jména tajemství zbavená - Malá encyklopedie nejčastějších příjmení - II.díl

První díl, obsahující 250 hesel, vyšel poprvé 1998 a podruhé 2002. Čtenářský ohlas přiměl autora i nakladatele pokračovat dále tímto druhým dílem, jímž se celkový počet hesel zdvojnásobuje. Pět stovek nejčastějších příjmení, obsažených v I. a II. dílu JMEN TAJEMSTVÍ ZBAVENÝCH zahrnuje již příjmení plné třetiny všech Čechů. Hesla jsou zpracována stejným způsobem jako v prvním dílu: je uveden vždy celkový počet jednotlivých jmen (podle centrálního registru), porovnává jejich poměr k nejrozšířenějšímu příjmení Novák, představuje nejznámější nositele, uvádí jména příbuzná, osvětluje jejich historický původ a význam a zachycuje i rčení a přísloví, v nichž se to které jméno vyskytuje. Rovněž uvádí současný počet a místo v tabulce četnosti výskytu. Jména tajemství zbavená představují 500 výletů do minulosti, kdy se formovala naše totožnost, a zároveň jazykovou učebnici, dokazující, že naše mateřština je velkým dobrodružstvím.
Zdroj: Anotace z knihy Jména tajemství zbavená - Malá encyklopedie nejčastějších příjmení - II.díl
Dnes je 19.04.2024
Den 96. výročí úmrtí Klíma Ladislav