Obsah: Karl Marx

Na pohřeb Karl Marxe přišlo na highgateský hřbitov jen asi tucet truchlících, ale o sto let později vládly v polovině světa vlády, hlásající marxismus jako svou víru a vůdčí princip. Od dob Ježíše Krista se nestalo, že by neznámý nuzák dosáhl takového ohromujícího globálního věhlasu. Snadno se zapomene na to, že Marx byl také člověk. Něco takového nebyli ani jeho nepřátelé, ani jeho žáci ochotni připustit. V Sovětském svazu Josifa Stalina byl veleben jako světec, Západ ho démonizoval jako původce veškerého zla. V tomto životopise představuje Francis Wheen Marxe poprvé jako člověka, ve vší jeho výbušné brilanci i křehkosti - pruského Žida, který se stal anglickým středostavovským gentlemanem, rozhněvaného buřiče, který většinu dospělého života strávil v akademickém tichu čítárny Britského muzea, společenského a žoviálního hostitele, který se však rozhádal téměř se všemi svými přáteli, člověka lpícího na své rodině, který přivedl do jiného stavu svou služku, vážně zahloubaného myslitele, který rád popíjel, kouřil doutníky a žertoval, a nezdárného syna, jemuž matka řekla: "Kdybys radši nějaký kapitál vydělal a ne o něm jenom psal. "Karl Marx tu před nás předstupuje jako výrazný, výstřední a s nikým nezaměnitelný jedinec, ne jako z kamene vytesaná hlava monolitní a beztvářné organizace. Byl to spíše vlk samotář a nedokázal být členem žádného spolku, který ho chtěl přijmout. Je o něm známo, že jednu novou francouzskou stranu, která se prohlašovala za marxistickou, odmítl se slovy, že v tom případě "přinejmenším já marxista nejsem". Francis Wheen napsal poutavý, chvílemi nesmírně komický životopis dominantní postavy dvacátého století, jejíž život i myšlenky, osobní kouzlo i nesnášenlivost jsou tu zobrazeny v celé své bohaté složitosti i protichůdnosti. Je to obraz brilantního a provokativního filozofa, žijícího dickensovským životem urozeného muže, na které přišly zlé časy.
Zdroj: Anotace z knihy Karl Marx
Dnes je 19.04.2024