Obsah: Ludvík XIV a jeho osudové ženy

Věhlasná britská spisovatelka a historička Antonia Fraser i tentokrát napsala životopisnou knihu, které odborná erudice neubírá na čtivosti. V jejím vyprávění ožívá Ludvíkův dvůr v letech 1643 a 1715 ve vší své velkoleposti: umělecké skvosty se snoubí s všudypřítomnými intrikami, nepochopitelně složité dvorské rituály ústí v absurdity, honosnost jde ruku v ruce s osobními tragédiemi... A ve středu všeho dění je král Slunce, jehož život zásadně ovlivnilo několik fascinujících žen. Kromě těch nejznámějších - titulárních metres Louise de La Valliére a Athénais de Montespan - nás autorka seznamuje i s puritánskou madame de Maintenon, která se s největší pravděpodobností stala jeho druhou manželkou (poprvé se Ludvík oženil ze státních důvodů s prostoduchou španělskou infantkou). V Ludvíkově životě pochopitelně sehrály významnou roli i ženy, které nepatřily k osudovým láskám tohoto proslulého milovníka. Mezi ně patří především jeho matka Anna Rakouská, jíž si Ludvík nesmírně vážil, obě švagrové, rozmarné nemanželské dcery a konečně velká láska jeho stáří Adelaida Savojská, jejíž předčasná smrt ho hluboce zarmoutila.
Zdroj: Anotace z knihy Ludvík XIV a jeho osudové ženy
Dnes je 19.04.2024
Den 15. výročí úmrtí Ballard J. G.