Obsah: Osm roků na Kubě

Kuba, Jamajka, Portoriko, ... Který kluk by nesnil o oslnivě krásných dívkách s čokoládovou pletí, o omamné vůni tropického koření a o úžasných barvách jižních květů? Jména dalekých ostrovů a vzdálených zemí sladce zněla v hodinách zeměpisu i studentovi prostějovského gymnázia Ottovi Horskému. Nejvíce ho přitahovala Kuba a vytrvale šel za svým cílem. Poprvé přistál v Havaně v roce 1978 (to mu bylo 40let). Působil nejdříve jako hlavní poradce pro inženýrskou geologii na Ministerstvu stavebnictví v Havaně (až do roku 1982) a potom jako vedoucí československé expedice pro průzkumné práce projektu přečerpávací vodní elektrárny v pohoří Escambray (1984-1988). O tom vypráví jeho kniha. V jejím úvodu nastínil velmi stručnou historii karibského ostrova. Do hodnocení politického vývoje po revolučním převratu v roce 1959 se však záměrně nepustil. Vždyť Otto Horský je především přírodovědcem, geologem a obdivovatelem přírodních krás a lidí z masa a kostí, bez ohledu na jejich politické názory. Jako takový si všímá nejen zajímavostí ze života prostých Kubánců, ale například i Fidela Castra a jeho bratra Ramóna, s nímž se měl rovněž možnost setkat. Na nejvyšší místa žebříčku hodnot každé lidské bytosti staví především charakter, pracovitost a úsilí vedoucích krok za krokem k vytyčenému cíli. Povrchní patina politických souvislostí ho nezajímá.
Zdroj: Anotace z knihy Osm roků na Kubě
Dnes je 28.03.2024