Obsah: Panovníci Ruska

Za dvanáct století své historie prošlo Rusko nesnadnou cestou. Období rozmachu a grandiózních úspěchů byla nejednou vystřídána těžkými časy světové zkázy a bezprecedentních nepokojů. Mezi lidmi, kteří vládli zemi, byli géniové i zločinci, úspěšní, i když mnohdy omezení správci, ale i stratégové obdaření skutečným talentem. Jejich status se během století mnohokrát měnil: od kyjevských knížat, která rozhodně nebyla všemocnými strůjci osudů vlasti, po všeruské imperátory, kteří se v 17. století stali ztělesněním myšlenky absolutistické monarchie. Ve 20. století, jež vstoupilo do ruských dějin jako epocha kataklyzmat a osudových změn, zaujaly na scéně politického života vůdčí pozice postavy, které sice oficiálně nedisponovaly pravomocemi neomezených vládců, ve skutečnosti však byly obdařeny díky svému způsobu vládnutí nejdůležitějším - reálnou mocí. Upřímně věříme, že čtenáři pro sebe v knize objeví nové dimenze složitých lidských osudů osob, jimž bylo v různých historických epochách souzeno stanout na nejvyšším místě v hierarchii ruského státu.
Zdroj: Anotace z knihy Panovníci Ruska
Dnes je 19.04.2024