Obsah: Paracelsus - Jeho život a doba

Evropa v 16. století, období renesance, reformace a selských válek, to je svět, v němž žil Theophrastus Bombast von Hohenheim zvaný Paracelsus. Byly to roky radikálních změn. Nezůstal kámen na kameni. Vše, co dneska tvoří Evropu, její umění a kulturu, duchovní život, ale i společenské zřízení, bylo založeno v těch letech. Odvíjely se v nich neuvěřitelné kariéry, mezi nimi i životní dráha muže, jenž se narodil jako syn švábského rytíře a stal se mýtem, postavou obestřenou ságami a dodnes žijící v našem povědomí. Jeho význam je rozdílně interpretován: jedni spatřují v Paracelsovi zakladatele farmaceutické chemie, jiní praotce homeopatie, další mystika a alchymistu, astrologa a teologa a někteří ho zásadně odmítají jako šarlatána. Paracelsus byl však více než jen souhrn různě vnímaných dílčích projevů osobnosti. Byl teoretik i praktik, revolucionář blízký lidu, a přestože neotřásl tehdejším světovým názorem, hodně přispěl k novému pohledu na dění kolem. Především ale byl tajemstvím opředený samotář, fascinující člověk, jehož život nás dodnes okouzluje a podněcuje naši fantazii.
Zdroj: Anotace z knihy Paracelsus - Jeho život a doba
Dnes je 29.03.2024