Obsah: Tankový prapor

V roce 1954 napsal Josef Škvorecký knížku " Tankový prapor ", která nesměla být vydána, a tak ji publikoval až v kanadské emigraci roku 1971 v Torontu.   O dvacet let později natočil režisér Vít Olmer stejnojmenný film , který výstižně popisoval neuvěřitelné příběhy z armády s herci Miroslavem Donutilem, Lukášem Vaculíkem, Romanem Skamene a dalšími. Mnoho českých i slovenských mužů sloužilo v bývalé Československé lidové armádě povinně. Zážitky z vojny působí s odstupem času humorně, i když často nám na vojně nebylo do smíchu - třeba v mrazu a o hladu. Někteří nedobrovolní vojáci přišli na vojně i o život.
Tankový prapor je vyprávění o příhodách vojáků ve výcvikovém středisku. Kniha se nezaměřuje na jednu osobu, spíše se snaží zachytit různé zajímavé momenty a tak čtenářům přiblížit atmosféru a pocity vojáků. Často je použit nespisovný jazyk, na druhou stranu, někdy jsou zde lehce odbornější výrazy vojenského charakteru. Při četbě nejde o napětí, ale především hraje hlavní roli humor, vtip, legrace, sranda, jak chcete. Vše se odehrává před více než 50 lety, od jara do zimy 1954.

Necenzurované ukázky:
"Člověče, co to žvaníte za nesmysly? Od které doby máte po pravé ruce západ, když za sebou máte jih, To jste četař? A to jste řidič tanku? Jak, prosím vás, chcete ten tank řídit po bojišti, když ani neznáte, kde je sever? Kudy, prosím vás, pojedete? "
Po dobrácké tváři četaře Koblihy se rozlil dobrácký úsměv.
"Tamhle, soudruhu majore, " pozdvihl opět ruku, ale tentokrát ne už elegicky, jeho gesto byly energické a zcela určité. "Tamhle, co je ten velkej vejmol, ten vobjedu doprava, ponivač na levo je rozbahněná kaluž, do tý sem spad na jaře... "

"To ať udělá Juraj tady s Holenym, dyž ho Hospodskej poslal. "
"Hovno! " zaznělo z věže. "Na to se vyseru. "
"Neser, Juraji, " pravil pedagogicky řidič. "Koukej maskovat! "
"Do prdele, nech mě bejt! "
"Kurva, Juraji, neser boha! Přece nenecháš starýho Střevlíčka, aby maskoval za tebe. "
"Vyserem se na to kolektývně, " řekl nabíječ.
"Tak neblbni, Juraji, " rozkázal velitel. "Něco na to nasrat musíme, ať nás zbytečně nebuzerujou. "

"Co prokluzuje! Neumíte řídit! "
"Já řídit umim! " Podle řidičova tónu rotný poznal, že Andělína se Bobbyho obvinění dotklo. "Ale tady prokluzuje spojka! "
"Nekecejte! Na materiál se nevymlouvejte! Dobrej řidič umí jezdit třeba s trakařem! "
"Jenže ne s takovymhle starym střepem! "
"Jak se to vyjadřujete? Tyhle stroje prodělaly několik sovětských ofenzív, soudruhu! "
"Taky je to na nich vidět! "

"Hergot! " řekl Bamza. "Ale ona je pěkná. "
"Je, ale je to kurva. "
"Která neni, "pravil filosoficky Bamza.
"No, ta Kohnová je, " řekl velitel. "Na tý je to vidět. "
Všichni pohlédli za vzdalujícím se důstojníkem.
"Kamaráde, na Silvestra mi stál jak voj, jak se na mě lepila. Ta má tělo, kamaráde, " řekl toužebně desátník Střevlíček.

"Eště si měl vrazit kostrč do řiti, kamarádi. "
Zdroj: 123abc.cz
Dnes je 23.04.2024