Steigerwald Karel - Životopis

 je český dramatik, scenárista a novinář.
Karel Steigerwald se narodil v roce 1945 ve Vacíkově na Příbramsku. Pochází z rodiny, jejíž předkové byli po dvě století lesníky, v této tradici pokračoval i jeho otec. Po maturitě na střední škole v Semilech se přihlásil na elektrotechnickou fakultu ČVUT v Praze, v průběhu studia však zjistil, že nechce být inženýrem „zaměstnaným od šesti do dvou v Tesle“. V říjnu 1967 proto začal studovat dramaturgii na FAMU. Během vysokoškolských studií přispíval do časopisů Student, Mladý svět, Literární listy a Listy.
Od roku 1973 byl scenáristou a dramaturgem Filmového studia Barrandov, odkud však v roce 1979 musel z politických důvodů odejít, přestože se podepsal pod Antichartu. Pracoval také pro televizi a rozhlas, kde se podílel mimo jiné na populárním seriálu Jak se máte, Vondrovi? .
Po odchodu z Barrandova spolupracoval až do roku 1984 s Činoherním studiem v Ústí nad Labem, kde vytvořil režisérskou dvojici s Ivanem Rajmontem. Od roku 1989 působil v činohře Divadla Na zábradlí jako autor, dramaturg a v letech 1991–1993 jako šéf činohry. Byl členem SSM.
Roku 1994 se stal volným spisovatelem, zároveň působí jako novinář nejdříve byl zástupcem šéfredaktora v Lidových novinách od roku 1998 publikuje v deníku MF Dnes. Jiří Paroubek několikrát zpochybil jeho novinářskou nestrannost. Vytýkal mu příliš přátelské články vůči ODS a příliš kritické články vůči ČSSD a jeho osobě. Ve svém projevu po volbách do poslanecké sněmovny 8. 6. 2006 ho Jiří Paroubek spolu s dvěma dalšími novináři obvinil, že pracuje "v žoldu ODS". Za toto obvinění se Jiří Paroubek o den později omluvil.
Steigerwald je podruhé ženatý. Jeho první manželkou byla Erna Dománová, s kterou má dva syny, Daniela a Davida. Jeho druhou je herečka Eva Salzmannová. Otcem jeho druhé manželky je bývalý politik a bankéř Richard Salzmann.
Vytvořil: janajau
Zdroj: wikipedie

'Životopis autora Steigerwald Karel'
Dnes je 23.09.2020
Před 117 lety se narodil(a) Svatá Jarmila
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno