Haddon Mark - Životopis

je britský prozaik, básník, ilustrátor a televizní scenárista, který se prosadil především svou rozsáhlou a oceňovanou tvorbou pro děti a mládež. Po absolvování anglické literatury vystřídal několik zaměstnání, mimo jiné pracoval s tělesně a mentálně postiženými dětmi i dospělými, což zúročil ve svém nejslavnějším románu Podivný případ se psem (The Curious Incident of the Dog in the Night-time). Také se živil jako novinový a časopisový karikaturista a ilustrátor – je např. spoluautorem komiksových stripů Muži – návod k použití (vycházely v deníku The Guardian).

První knihu pro děti vydal v roce 1987 a do dnešní doby ji následovaly další úctyhodné dvě desítky titulů, přičemž některé z nich doprovodil i vlastními ilustracemi. Vedle dětských knih je Haddon autorem jedné básnické sbírky a románu pro dospělé Problémové partie (česky Argo, 2007), zachycujícího několik týdnů ze života obyčejné středostavovské britské rodiny. Od roku 1996 spolupracuje s BBC na televizních projektech, za které už získal dvě ceny Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA) a Cenu královské televizní společnosti. V současné době rovněž vyučuje tvůrčí psaní na univerzitě v Oxfordu.
Vystudoval Angličtinu na Merton College v Oxfordu.
Svou literární kariéru začal již na na konci 80. let dvacátého století.  Mark Haddon patří k nejtalentovanějším a nejplodnějším britským prozaikům mladší generace. Napsal patnáct knih pro děti a získal několik literárních ocenění. Whitbreadova cena za rok 2003 se řadí k těm nejvýznamnějším.
 
Vytvořil: janajau
Upravil: janajau
Zdroj: nocliteratury + daemon

'Životopis autora Haddon Mark'
Dnes je 23.10.2021
Den 82. výročí úmrtí Freud Sigmund
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno