Lacková Elena - Životopis

Mgr. Elena Lacková (rozená Elena Doktorová) byla slovenská spisovatelka a dramatička, autorka literatury pro děti a mládež romské národnosti.
Vzdělání získala ve Velkém Šariši, později v letech 1963-1969 dálkově vystudovala Filosofickou fakultu Karlovy Univerzity v Praze. Stala se první romskou ženou ze Slovenska, která absolvovala vysokoškolské studium, i když studovat začala prakticky až ve věku 42 let. V letech 1949-1951 působila jako osvětová pracovnice romských obyvatelů v Prešově, od roku 1961 pracovala v kulturním středisku v Ústí nad Labem v severních Čechách, v letech 1969-1973 působila ve Svazu Cikánů-Romů v Praze, v letech 1976-1980 v kulturním středisku v Lemešanech a od roku 1980 žila v důchodu v Prešově.
Psala verše, pohádky, povídky a divadelní hry v rómštině, čímž se stala první romskou spisovatelkou na Slovensku

Elenu Lackovou můžeme v určitém smyslu považovat za romskou obdobu spisovatelky Boženy Němcové. Ta u nás jako první před zhruba 150 lety - podobně jako Karel Jaromír Erben nebo v sousedním Německu bratři Grimmové - zušlechťovala původní lidové pohádky do podoby, v jaké je známe. I Elena Lacková přetváří a kultivuje romské lidové pohádky, jejich dějové motivy a poselství - píše je pro vás tak, aby vám byly blízké, srozumitelné a přitom abyste pochopili to zvláštní a specifické v osudech, chování a názorech Romů. Ono romství, které má v sobě mnoho kladného, dobrého.
V pohádkových příbězích se tak zrcadlí osudy romského společenství v minulosti i nedávných letech, jeho postavení na okraji společnosti, ale i jeho schopnosti, víra a tužby. Motivy většiny pohádek jsou výhradně romské; v některých však lze vysledovat i naše společné kulturní kořeny a rysy. Dokazuje to jak vzájemné ovlivňování okolním prostředím, tak existenci motivů společných obecně lidskému rodu. Zde se však vždy jedná o pohádku romskou.
Vytvořil: janajau
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie

'Životopis autora Lacková Elena'
Dnes je 22.09.2020
Před 73 lety se narodil(a) Beverley Jo
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno