Rettigová Magdalena Dobromila - Životopis

Magdalena Dobromila Rettigová, dívčím jménem Artmannová, (31. ledna 1785 Všeradice – 5. srpna 1845 Litomyšl) byla českou buditelkou a spisovatelkou, autorkou kuchařek, básní, divadelních her a krátkých próz. Dodnes je známa především jako autorka knihy Domácí kuchařka.
Její dětství nebylo příliš šťastné, poznamenalo jej především úmrtí jejího otce, purkrabího na Všeradickém panství, po kterém se Rettigová odstěhovala s matkou ke své tetě do Prahy. Zde se musela již od osmi let starat o domácnost a pomáhat matce vydělávat na živobytí. Matka ji vyučovala sama - německy. Do svých 18 let proto neuměla česky, ale díky manželství s českým buditelem a spisovatelem J. A. S. Rettigem, do něhož vstoupila roku 1808, se z ní stala vlastenecky orientovaná buditelka. J. A. S. Rettig zastával jako právník funkci radního v několika městech, zejména ve východních Čechách. Rettigová s ním tak pobývala v Přelouči, Ústí nad Orlicí, Rychnově nad Kněžnou a posledních 11 let v Litomyšli. Věnovala se zde zejména výchově dívek. Ve svých kurzech je učila vaření a domácím pracím, půjčovala jim české knihy a předčítala jim z nich. Angažovala se ale i jinak, v Ústí měla na starosti českou knihovnu, v Litomyšli prosadila vyčištění studánky a stavbu altánu, pořádala sezení, na nichž se recitovaly české básně. Stála u všech významných kulturních akcí svého okolí a referovala o nich jako dopisovatelka časopisu Květy. Osobně se setkala s Palackým a Jungmannem, s mnoha vlastenci vedla korespondenci. Výhradním vydavatelem jejích děl a jejím přítelem byl též Jan Hostivít František Pospíšil, královéhradecký knihtiskař a nakladatel.
Jako spisovatelka byla Rettigová velmi plodná, napsala několik desítek drobnějších i rozsáhlejších děl. Pod vlivem svého muže a přátel se odhodlala psát a publikovat česky. Nejprve uveřejňovala drobné prozaické i veršované práce v časopisech Dobroslav, Čechoslav, Poutník slovanský a almanaších Milozor a Milina. Postupně vydala několik knih povídek pro mládež, které byly určeny především dospívajícím dívkám, později se věnovala literatuře prakticky zaměřené. Její tvorba nikdy nedosáhla velkých uměleckých kvalit, přesto má Rettigová velký význam na šíření národního vědomí v ženském měšťanském prostředí, a sice díky její Domácí kuchařce, kterou cíleně rozšiřovala mezi ženami český jazyk.
Z díla Rettigové je dnes nejznámější její Domácí kuchařka vydaná roku 1826. Tato knížka vycházela v mnoha vydáních více než sto let.
O Rettigové pojednává dnes málo známá, ale ve své době oblíbená životopisná divadelní hra Aloise Jiráska M. D. Rettigová, v níž je kromě jiného také zmínka o uvedené kuchařce.

Dílo
Její první literární pokusy byly v němčině, stejně jako třeba u Máchy a jiných.

Sbírka rozličných myšlenek – upistografie – veršovaná blahopřání, naivní poezie, připomínající lidovou tvořivost
Chudobičky – milostné povídky a dramatické hříčky pro učenou společnost
Kafíčko – jak připravit kávu a zákusky včetně rad společenské konverzace
Bílá růže – žertovné dvouaktové drama
Mařenčin košíček - příběhy s ponaučením pro dívky
Domácí kuchařka – beletristicky psaná, základní myšlenkou je nejen rozmanitost, vzhled a chuť jídla, ale také činorodý přístup ženy k domácím pracím
Vytvořil: ota61
Upravil: Mady
Zdroj: Čeští spisovatelé deseti století

'Životopis autora Rettigová Magdalena Dobromila'
Dnes je 21.03.2023
Před 47 lety se narodil(a) Lemire Jeff
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno