Vonnegut Kurt - Životopis

Americký spisovatel známý svými knihami plnými satiry, černého humoru a sci-fi prvků. Narodil se v Indianapolis, ale měl německé předky. V druhé světové válce sloužil u USAF. Byl zajat a přežil strašlivé bombardování Drážďan, o kterém později napsal v Jatkách č. 5
Po předčasně ukončené docházce na Butler University nakonec Vonnegut vystudoval biochemii na Cornellově univerzitě, strojní inženýrství na Carnegieho technickém institutu a antropologii na Chicagské univerzitě. Úctyhodně široký záběr.
Do vojenské služby byl povolán uprostřed svých studií na Carnegie Institute of Technology. Vonnegutova matka spáchala rok před koncem války sebevraždu. Tyto zkušenosti měly na pozdější Vonnegutovu tvorbu značný vliv.
Po návratu z druhé světové války obdržel řád Purpurového srdce. Oženil se se svou dětskou láskou Jane Marie Coxovou, ale roku 1979 se rozvedl a vzal si fotografku Jill Krementzovou. Celkem měl Vonnegut 7 dětí, tři z prvního manželství a čtyři děti adoptované (tři z toho byly děti jeho zesnulé sestry Alice).
Roku 2000 bylo zničeno horní patro Vonnegutova Manhattanského domu. Vonnegut, který se přitom nadýchal zplodin, byl ve vážném stavu hospitalizován, ale naštěstí přežil. Nepřežily však jeho osobní archívy, které pohltily plameny.
Kurt Vonnegut zemřel roku 2007 poté, co mu pád v jeho New Yorkském domě způsobil vážná mozková zranění.
Vonnegut začal psát sci-fi již po návratu domů a stal se oblíbeným autorem vysokoškoláků hlavně v šedesátých letech, mimo jiné pracoval pro školní noviny The Daily Echo. Kurt Vonnegut patří k poněkud netradičním autorům sci-fi. jeho knihy jsou jistým způsobem "ujeté". Otázkou zůstává, zda se vůbec dají považovat za sci-fi, a ne postmoderní literaturu.
Svůj první román Player Piano (č. Mechanické piano), 1979) vydává Vonnegut v roce 1952. Ani prvotina, ani další dva romány - The Sirens of Titan (1959, č. Sirény z Titanu)1985) a Mother Night (1961, č. Matka noc, 1992) - ještě nezpůsobily ten obrovský výbuch autorovy popularity, který se dostavil až s románem Cat's Cradle (1963, č. Kollíbka, 1976, 1994) a který byl ještě přiživen knihou God Bless You, Mr. Rosewater (1965). Kurt Vonnegut se stal velmi oblíbeným autorem především ve studentských kruzích.
Roku 1969 autor vydává svůj pravděpodobně nejlepší román Slaughterhouse-Five (č. Jatka č. 5, 1973, 1994). Ani další knihy však nezůstávají ve stínu těch předchozích, v románech Breakfast of Champions (1972, č. Snídaně šampiónů, 1981) a Slapstick (1976, č. Groteska, 1981, 1994). Kurt Vonnegut na svoji popularitu rozhodně nehřeší.
Vytvořil: Tomcek
Upravil: java
Zdroj: ld.johanesville.net

'Životopis autora Vonnegut Kurt'
Dnes je 02.12.2023
Před 109 lety se narodil(a) Podlaha František
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno