Lawrence Thomas Edward - Životopis

Plukovník Thomas Edward Lawrence, známý jako Lawrence of Arabia (16. srpna 1888, Tremadoc ve Walesu – 19. května 1935, Clouds Hill, Anglie) byl britský voják, cestovatel a arabista. Proslavil se jako organizátor arabského povstání proti Turecku v roce 1916.
Již jako student historie v Oxfordu podnikl řadu dobrodružných cest do Sýrie a Palestiny, zúčastnil se vykopávek v Iráku, kde se naučil arabsky a sblížil s kočovnými beduíny. Roku 1914 se zúčastnil archeologické a kartografické výpravy na Sinajském poloostrově a pracoval jako resident britské rozvědky v Káhiře. Když v červnu 1916 vyhlásil emir v Mekce, šerif Hussein, povstání beduinů proti osmanské říši, stal se Lawrence styčným důstojníkem. Shodou okolností se jeho protihráčem na turecké straně stal český arabista Alois Musil. Ač Lawrence neměl žádné vojenské zkušenosti, vyvinul pro špatně organizované beduiny účinnou strategii partyzánské války. Atentáty na jedinou železniční trať, na vodovody a osamělé posádky měly úspěch a Lawrencem vedení povstalci obsadili v červnu 1917 přístav Akaba a 1. října 1918 Damašek.
Lawrence ovšem věděl, že Britové a Francouzi nemíní nechat Palestinu, Sýrii a Libanon Arabům, nýbrž že si je po válce rozdělí. Když všechny jeho snahy prosadit arabskou nezávislost selhaly, trpěl těžkými výčitkami svědomí, odmítl všechna vyznamenání a sloužil pod falešným jménem jako prostý voják. Mezi jeho přátele patřil George Bernard Shaw. Lawrence zahynul po motocyklové havárii roku 1935. Jeho paměti (Sedm sloupů moudrosti, 1926), romány L. Thomase, R. Gravese a L. Harta a pak zejména americký film Lawrence of Arabia (1962) z něho učinily legendu.
 
 
Vytvořil: ota61
Zdroj: Wikipedie

'Životopis autora Lawrence Thomas Edward'
Dnes je 07.07.2022
Před 54 lety se narodil(a) VanderMeer Jeff
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno