Kajdoš Václav - Životopis

Vystudoval fakultu všeobecného lékařství, poté absolvoval důstojnický kurz ve vojenské nemocnici (jeho otec byl voják z povolání). V armádě však nikdy nepracoval. Působil jako chirurg v Lokti, v Karlových Varech a jako praktický lékař v Jáchymově, kde onemocněl tuberkulózou a musel se na čas vzdát lékařské praxe. Po příchodu do Prahy pracoval jako závodní lékař v ČKD a od počátku 60.  let až do roku 1988 působil jako chirurg na 2.  poliklinice v žižkovské nemocnici. Kromě chirurgie se zabýval akupunkturou, byl jedním z nejvýznamnějších českých odborníků tohoto lékařského oboru. Je autorem publikace o historii lékařství Lékaři a kouzelníci (1967) a odborných i populárních studií o akupunktuře (Kovem a ohněm, Základy tradiční akupunktury).
V antologii Lidé ze souhvězdí Lva (1983) vyšla povídka Kurupiru, v antologii Železo přichází z hvězd (1983) povídky Sluneční vůz a Pás. V 80.  letech se vrátil k psaní SF a napsal tri delší příběhy, s nimiž se umístil i v Soutěži o Cenu Karla Čapka. Příběh Dlouhá průrva, o civilizaci inteligentních hlavonožců, vyšel na pokračování v Sedmičce v roce 1990, č. 27–42. Bohužel, předčasná smrt ukončila příliš brzy jeho návrat k SF literatuře. Václav Kajdoš byl též vynikajícím překladatelem SF, Překládal z angličtiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny, portugalštiny, ruštiny a dalších řečí včetně japonštiny.   Psal beletrii a odbornou literaturu.  

Přeložil například Simakův román Město, Andersonovu knihu Strážci času a řadu povídek. Soustavně se zajímal o anglo-americkou SF. V roce 1967 o ní vydal na pokračování v časopisu VTM fundovaný článek Výhledy a autoři současné science fiction, což byla jedna z prvních studií západní SF v českém jazyce.
Vytvořil: janajau
Zdroj: legie.info + divadloschod.cz

'Životopis autora Kajdoš Václav'
Dnes je 21.03.2023
Před 35 lety se narodil(a) Braithwaite Oyinkan
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno