Klusáková Jana - Životopis

Jana Klusáková, rozená Zvoníčková (* 3. července 1941 Písek) je rozhlasová a televizní moderátorka, publicistka a překladatelka.
V dětství zpívala v Pražském dětském sboru, v mládí ve Vysokoškolském uměleckém souboru. Vystudovala FF UK (ruštinu a češtinu, pak postgraduálně estetiku). V 60. letech pracovala ve filmovém průmyslu (titulky) a v tehdy populárním programu Československého rozhlasu Mikrofórum měla týdenní desetiminutovku o filmových novinkách. Přispívala do týdeníku Student. Za normalizace musela v roce 1971 odejít z Ústřední půjčovny filmů, kde pracovala v oddělení propagace, do „svobodného povolání“. Dvacet let tlumočila a překládala z ruštiny (Bulgakov, Čechov, Turgeněv, Saltykov-Ščedrin). V roce 1975 strávila pár měsíců v ruzyňské vazební věznici na udání Vladimira Moroze (krycí název akce: Akce Lina). Koncem 80. let zase směla začít pracovat pro rozhlas.
V lednu 1990 tlumočila na přání prezidenta Václava Havla jeho první setkání s Michailem Gorbačovem v Kremlu.
Od roku 1989 píše knižní rozhovory – se sochařem Olbramem Zoubkem, s herci Janou Brejchovou a Jiřím Bartoškou, zpěvačkou Hanou Hegerovou (nepublikováno na přání Hany Hegerové), se sociologem Fedorem Gálem (1992), psychiatrem Františkem Klátilem, s politiky Petrem Pithartem (1992), Jiřím Dienstbierem (1993), Karlem Schwarzenbergem (1993), Václavem Klausem (1997), Janem Rumlem (1998), Otakarem Motejlem (1999), s malířem Vladimírem Kokoliou.
Od roku 1990 příspívá i do týdeníku Respekt. Od roku 1995 je redaktorkou ČRo 1, Radiožurnálu (Knihovnička, Kniha týdne, Na scéně, Host Jany Klusákové, Nad věcí).
V roce 1999 byla první předsedkyní správní rady Nadace Open Society Fund Praha. V roce 2002 jí byla udělena novinářská cena Ferdinanda Peroutky.
Od svých deseti let žije v Praze. Má dva dospělé syny: publicistu Pavla a režiséra Víta.
Vytvořil: ota61
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie

'Životopis autora Klusáková Jana'
Dnes je 07.08.2020
Před 65 lety se narodil(a) Sorokin Vladimir Georgijevič
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno