Den 22. výročí úmrtí Hodačová Helena
Hledej

Životopis : Asturias Miguel Ángel

Miguel Ángel Asturias (19. října 1899 Guatemala – 9. července 1974 Madrid, Španělsko) byl guatemalský spisovatel a diplomat, nositel Nobelovy ceny za literaturu (1967).
Asturiasův původ (jeho matka byla indiánka - Mayové) ovlivnil jeho tvorbu. Ángel se ve svých dílech věnuje především situaci Střední Ameriky a problematice tamějších indiánů, např. Hombres de maíz (1949; česky pod názvem Kukuřiční lidé), Leyendas de Guatemala (1930; Guatemalské legendy) a Pan prezident. Podílel se na překladu Popol Vuhu.
Miguel Ángel Asturias se narodil v rodině soudce Nejvyššího soudního dvora, Ernesta Asturiase a učitelky, Marie Rosales. Nejprve žili v Ciudad de Guatemala, ale po protivládní demonstraci studentů, kdy jeho otec odsoudil násilné potlačení demonstrace, museli hlavní město opustit a odstěhovat se do vesnice Salamá. Rodina se do hlavního města navrátila, ale otec musel pracovat jako dopravce mouky a cukru. V roce 1917 začal studovat v Barceloně medicínu, ale po prvním roce přestoupil na studium práva. Poté jako zástupce Asociación General de Estusiantes Universitarios působil v Hondurasu a Salvadoru. V roce 1921 se zúčastnil Mezinárodního studentského kongresu, jako zástupce Guantemaly. V roce 1923 získal právnický titul na univerzitě San Carlos a poté se rozhodl pro studium ekonomie v Anglii, ale nakonec vyhrála studia antropologie na pařížské Sorboně. Studia zde ukončil v roce 1928. Během studií na Sorboně se blíže seznámil s kulturou Mayů a ve spolupráci se svým profesorem Georgesem Raynaudem přeložil v roce 1925 do španělštiny posvátný mayský text Popol Vuh. V této době začal Asturias psát i první verše a vydávat časopis Tiempos Nuevos. Do roku 1933 se Asturias zdržoval převážně ve Francii, poté se vrátil zpět do Guatemaly a do roku 1942 působil jako novinář v El Diaro del Aire. Od roku 1940 vstoupil do diplomacie - 1945-47 kulturní atašé v Mexiku, 1947-53 diplomat v Buenos Aires, 1952-53 diplomatem v Paříži, 1953-54 velvyslancem v San Salvadoru.  Změnu v jeho životě způsobilo pravé křídlo guatemalské vládní frakce pod vedením Carlose Castilly Armase v roce 1950, které jej oddělilo od manželky (Blanca de Mora y Aruaho) a zakázalo mu vstup do Guatemaly. Od roku 1954 tedy Aturias pobýval v exilu v Chile, Brazílii a Argentině, kde působil jako korespondent pro venezuelský list El Nacional. Politická situace nebyla ani nadále pro Asturiase příznivá. Kvůli argentinskému režimu byl nucen v roce 1962 emigrovat, tentokráte do Itálie. Od roku 1966 byl opět jmenován velvyslancem Guatemaly ve Francii a získal Leninovu cenu míru. O rok později se mu dostalo nejprestižnějšího literárního ocenění. Švédská akademie mu udělila Nobelovu cenu za literaturu.   Během působení v úřadu velvyslance bydlel Asturias v Madridu, kde také 9. 7. 1974 zemřel.
Poezie: - v poezii se nejvíce blížil surrealismu

Legendy o Guatemale (Leyendas de Guatemala, 1930) - stylizováno na základě mayských mýtů o vílách. Polovina díla je psaná lyrikou.
Sonety (Sonetos, 1936 - poezie)
Skřivánčí skráň - (1948 - poezie)
Jarní jasnozřivé bdění - (1965 - poezie)


Próza:

Pan prezident (El señor presidente, 1946 - román) autorův první román, který napsal v letech 1925-32 v Paříži. Je to obraz fiktivní diktatury jako univerálního symbolu nelidského světa ovládaného tyranií. Atmosféru navozuje oživování předmětů i podvědomí postav. Není hranice mezi bděním a snem. Pojetí snu souvisí se surrealismem a s mayskými mýty.
Kukuřiční lidé (Hombres de maíz, 1949 - román) román označovaný jako jeho vrcholné dílo ve stylu mayského realismu. V mayské mytologii „člověk je stvořen z kukuřice".

„Banánová trilogie"

Silný vítr (Viento fuerte, 1950 - román)
Zelený papež (El papa verde, 1954 - román)
Oči pochovaných (Los ojos de los enterrados, 1960 - román)

 

Víkend v Guatemale - 1956, politicky velmi radikální soubor povídek
Hádání zvlastní ruky - 1961
Sebrané spisy (Obras completas, 1967 - antologie) Indiánskou problematikou a jejich magickými a náboženskými představami se Asturias zabýval v několika dalších prózách a povídkových souborech:
Taková mulatka - 1963
Velký pátek - 1972

Dramata:

Soud na hranicích - 1957
Vydírání - 1964
Vytvořil: janajau
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie + postreh.com

'Životopis autora Asturias Miguel Ángel'

Dnes je 26.01.2020
Před 92 lety se narodil(a) Vadim RogerCopyright © Knihovnicka.net | Created by puktom
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno
Kniha návštěv | Antikvariát | Všeobecné podmínky užívání a ochrana osobních údajů
Mapa stránek | Podpořte nás | Partneři | Odkazy | Publikování | RSS 2.0 | Nápověda | Kontakt