Sue Eugéne - Životopis

Eugéné Sue, vlastním jménem Marie-Joseph Sue, žijící v letech 1804 - 1857, byl francouzský novinář a prozaik období romantismu, považovaný za "krále románů na pokračování". V nich dobová socialistická učení a ožehavé sociální problémy spojoval s dobrodružným a napínavým dějem.
     Narodil se jako syn Jeana Josepha Suea, chirurga a vedoucího lékaře Napoleonovy císařské gardy. Vystudoval lékařství a působil jako vojenský a později námořní lékař. Zúčastnil se tažení Svaté aliance do Španělska v roce 1823, několikrát navštívil Ameriku a Západní Indii a roku 1827 byl účastníkem námořní bitvy u Navarina, kde spojená francouzská a anglická flotila rozdrtila turecké loďstvo. Roku 1829 vystoupil z vojenské služby a odebral se do Paříže, kde se věnoval studiu literatury a malířství (přispělo k tomu i to, že po smrti otce získal slušné dědictví). Roku 1830 uveřejnil po domluvách svých přátel námořní román "Pirát Kemok" (Kemock le pirate), jímž uvedl do francouzské literatury nový žánr. Po jeho úspěchu se začal plně věnovat literatuře.
     Po napsání několika děl z námořnického prostředí, které se záhy staly oblíbenou lidovou četbou, a po poznání sociálních problémů chudých vrstev společnosti, začal psát společenské romány s dobrodružným dějem, vyznačující se silným sociálním cítěním a pochopením pro problémy drobných hrdinů. Tato liberálně a socialisticky zabarvená díla vycházela na pokračování jako tzv. romány-fejetony v tehdy oblíbených denících "La Presse", "Le Journal des Débats" a "Le Constitutionnel". Pranýřoval v nich neřesti moderní civilizace, které podle jeho názoru zaviňovaly špatné společenské řády a zvrhlá, pokažená církev.
     Roku 1848 byl zvolen do revolučních výborů, poté za departement Seine poslancem Národního shromáždění, v němž se připojil ke krajní levici. Po státním převratu roku 1851 byl vypovězen z Francie, odešel do Annecy v Savojsku, kde také ve věku 54 let zemřel.
Vytvořil: Felix
Upravil: janajau
Zdroj: Wikipedia.org

'Životopis autora Sue Eugéne'
Dnes je 21.09.2021
Před 102 lety se narodil(a) Šeřík Zdeněk
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno