Nižnánsky Jožo - Životopis

Jožo Nižnánsky (30. srpna 1903, Brestovany, Slovensko – 7. března 1976, Bratislava) byl slovenský básník, spisovatel-prozaik, publicista a překladatel, autor populárních historických románů a pověstí.
Pochází z nemajetné rodiny, jeho otec byl železniční dozorce. Základní školu navštěvoval v Brestovanech, Zavare a v Satu Mare (Rumunsko), gymnázium potom ve Svätém Juru a v Trnavě. Po maturitě sa zapsal na práva, která nedokončil, a z finančních příčin dal přednost novinářské praxi, takže od roku 1923 sa stal novinářem z povolání. Mezi lety 1924 a 1938 byl redaktorem denníku agrární strany Slovenská politika, kde uveřejnil většinu svých románů na pokračování. Postupně redigoval časopisy Nový svet (v době Druhé světové války byl jeho majitelem a vydavatelem), časopisy Demokratické strany Čas v obrazoch a Demokratický týždenník (v obou ve funkci šéfredaktora), Život v obrazoch a jiné. V letech 1949 – 1951 pracoval jako redaktor ve Vydavatelství ROH, v letech 1950-1954 pracoval ve vydavatelství Obroda, od roku 1952 byl také redaktorem Světa socialismu, později Slovenského nakladatelství dětské knihy, a do roku 1957, kdy odešel do důchodu, ve slovenském vydavatelství Mladé letá.
Od té doby se věnoval překladatelské činnosti a přeložil :

více než 20 děl z ruštiny (R. Kim, S. N. Sergejev-Censkij I. Muratov, J. Bessonov, T. S. Aksakov a jiní)
němčina (Tisíc a jedna noc a jiné)
maďarština (G. Gárdoni, J. Heltai a jiní)
francouzština (George Sandová)

Svojí literární tvorbu začal psaním poezie, přestože se později věnoval výlučně psaní dobrodružně-historických románů. Jeho poezie vyjadřuje oslavu života rolnických předků. Jeho básnická tvorba byla velmi dobře přijata, nicméně později v ní nepokračoval, ale začal se věnovat próze. V ní se vrací do slovenské minulosti a k historickým postavám jako jsou Móric Beňovský nebo Alžběta Báthoryová. Pro jeho tvorbu je charakteristický napínavý děj, dobrodružství, zápas dobra a zla, hrdinství i zbabělosti, a také příběhy lásky. Svoje díla sa snaží psát velmi jednoduše, tak aby byla přístupná široké veřejnosti (inspirovala ho díla W. Scotta, A. Dumase, M. Jókaie, H. Sienkiewicze a jiných).
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie

'Životopis autora Nižnánsky Jožo'
Dnes je 22.09.2023
Před 99 lety se narodil(a) Pilcherová Rosamunde
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno