Sutějev Vladimír - Životopis

Vladimir Grigorjevič Sutějev, rusky Владимир Григорьевич Сутеев (* 5. 7. 1903, † 8. 3. 1993)
Narodil sa v rodine lekára v Moskve, po otcovi zdedil lásku k umeniu. Už v mladosti boli jeho práce pravidelne publikované v časopisoch Pionier, Murzilka, Kamaráti deti, Iskrička a v novinách Pionierska Pravda.

Sutejev prešiel k detskej literatúre od filmu. Vyštudoval Inštitút kinematografie (1928), ešte ako študent kreslil pre animovaný film Čína v ohni (Kitai v Ogne, 1924); natočil prvý hovorený animovaný film Cez ulicu (Ulitsa Poperyok, 1931); pracoval vo filmovom štúdiu Sojuzmuľtfiľm, kde natočil viac než 30 filmov. Niektoré z nich (Peter a Červená čiapočka, Čarovný obchod, atď. ) boli medzinárodne ocenené. V roku 1941, pred odchodom do armády, Sutejev dokončil kreslený film Mucha-cokotucha (Mukha-tsokotukha), podľa rozprávky K. Čukovskeho.
Od roku 1947 pôsobil v Nakladateľstve Detgiz. V roku 1952 bola publikovaná jeho prvá kniha Dva príbehy o ceruzku a farbe. Knihu ocenil K. Čukovsky v hodnotení Literaturnaya Gazeta. Potom Suteev publikoval celý rad kníh: Čo je to za vtáka? , Pod hríbom, Vrece jabĺk, Kuriatko a káčatko, Kto povedal mňau? , Palička-pomocníčka a mnoho ďalších.
Vytvořil: myska
Upravil: pan.Kchiu

'Životopis autora Sutějev Vladimír'
Dnes je 04.12.2020
Den 45. výročí úmrtí Arendtová Hannah
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno