Groag Jindřich - Životopis

JUDr. Jindřich Groag, rozený jako Heinrich Groag, (28. ledna 1893, Olomouc – 10. října 1973, Brno), byl výrazný meziválečný advokát s židovskými kořeny působící v Brně. Jeho patrně nejznámějším klientem byl pacifista a nonkonformní duchovní Přemysl Pitter. Groag je rovněž známý pro své přátelství s filozofem Ludwigem Wittgensteinem.
Heinrich Groag pocházel z asimilované židovské rodiny, usazené v Olomouci. Mezi jeho blízké příbuzné patří hned několik dalších známých či veřejně činných osobností. Bratranec Jacques Groag byl mezinárodně uznávaný architekt a interiérový návrhář. Další bratranec Emanuel „Emo“ Groag byl důležitý moravský průmyslník a vedle toho i zručný kreslíř, karikaturista. Willi Groag, vzdálený Jindřichův synovec, je znám pro svou humanitární činnost v terezínském ghettu během druhé světové války.
Během mládí stráveného v Olomouci byl Heinrich Groag jednou z klíčových osobností olomouckého kroužku mladých intelektuálů, kteří se scházeli v mládeneckém pokoji Paula Engelmanna. Účastníky schůzek byl rovněž Jacques Groag, Max Zweig a další, podobně ladění vrstevníci. Krátkou dobu na schůzky docházel i pozdější světově známý filozof Ludwig Wittgenstein, s nímž Heinrich Groag udržoval přátelství po válce. Groag byl svými vrstevníky považován za muže mimořádně vtipného, milého a zároveň za člověka s fenomenální pamětí.
Ač byl Jindřich Groag pacifista, sloužil během světové války aktivně u dělostřelectva. Práva v Praze dostudoval až po válce. V meziválečném období se angažoval v německé sociální demokracii, která tehdy působila v Československu. Před otevřením advokátní praxe působil jako koncipient v advokátní kanceláři Ludwiga Czecha, čelního představitele této strany.
V té době se začal také z vlastní iniciativy zajímat o osudy mladých mužů, kteří z důvodu svědomí a náboženského přesvědčení odmítali sloužit v armádě. Samotný Groag se odpíračem vojenské služby nikdy nestal. Sám se však cítil přitahován k Ježíšovu učení o lásce k bližnímu, jak je popsáno v Bibli. Angažoval se proto v mezinárodním pacifistickém hnutí a hluboce oceňoval důsledné mravní postoje odpíračů.
Nejvýraznějším klientem JUDr. Jindřicha Groaga byl radikální meziválečný pacifista, nekonformní duchovní a dnes celosvětově uznávaný humanista Přemysl Pitter. V polovině 20. let a pak znovu začátkem 30. let 20. století udržoval Jindřich Groag korespondenci se spisovatelem Karlem Čapkem. Vyjma několika již dříve známých dopisů byla tato zajímavá korespondence v ucelené podobě vydána teprve v roce 2009.
Vytvořil: pan.Kchiu

'Životopis autora Groag Jindřich'
Dnes je 23.05.2022
Před 64 lety se narodil(a) Albom Mitch
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno