Černý Dan - Životopis

Narodil se 27. května 1982 v Litoměřicích. Po různých povinných školách maturoval v Novém Boru na sklářském učilišti jako malíř skla a poté uzavřel studium na Vyšší odborné škole filmové ve Zlíně coby animátor. Jeho absolventský film Dotěrové, který vznikl na motivy komiksu Šnek versus Komár (komiksový magazín Bedeman č. 3) se stal prvním českým animovaným filmem pro mobilní telefony, byl oceněn druhým místem na filmovém festivalu v Uherském Hradišti a několikrát běžel v České televizi. Poté následovalo poněkud ubíjející studium animace na Univerzitě Tomáše Bati.

V roce 1995 založil s Danielem Binkem lidskou sešlost amatérského filmu MATfilm, kterou v roce 2003 přejmenovali na Levá Noha Arnošta Kunce (L. N. A. K. ). Kromě natáčení pestré sbírky krátkometrážních a středometrážních snímků se v roce 2001 pustil do komiksu. Opět s Danielem Binkem stál u zrodu komiksového fanzinu Sorrel, v němž, kromě zakládající dvojice, publikovala již celá řada českých kreslířů a scenáristů např. Karel Zeman, Michal Opitz, Štěpán Kopřiva, Jan Tatarka, Kamil Tatar, Tomáš Prokůpek, Marek Rubec, Michal Kroutil, Daniela Zemková a další.
Tvorba Dana Černého se však objevila také v dalších časopisech: Aargh! , K9, Bedeman, DVDmag, Olomouckém deníku, či v publikaci O (ne)mrtvých jen dobré. Komiksový strip Šnek, jenž se poprvé objevil v roce 1998 ve školním časopise Divoké větry bylo možno spatřit v Sorrelu, Bedemanovi, Reflexu (jen jako ukázka), na webových stránkách www. komiks. cz a v příloze Zlínských novin Na tahu! V současné době vychází Šnek ve Zlínském deníku (každou sobotu) a v dětském časopise Mateřídouška.

Čas od času bývá oslovován reklamními agenturami pro kreslení storyboardů a výtvarných návrhů. Vymyslel a nakreslil komiksové stripy pro reklamní kampaň společnosti Tequila Sierra či postavičku pošťáka pro TNTpost.
Ve volném čase se věnuje amatérskému filmu a komiksovému fanzinu Sorrel a samozřejmě kreslení a studiu.
Vytvořil: pan.Kchiu

'Životopis autora Černý Dan'
Dnes je 20.06.2021
Před 107 lety se narodil(a) Fremlin Celia
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno