Haldeman Joe - Životopis

Joseph William Haldeman (* 9. června 1943, Oklahoma City) je americký spisovatel science fiction píšící pod jménem Joe Haldeman. Jeho nejznámějším dílem je román Věčná válka, ve kterém zúročil své zkušenosti získané za války ve Vietnamu.

Jeho rodina velmi cestovala a žila v Portoriku, New Orleans, Washingtonu D. C. a Anchorage na Aljašce. V roce 1965 se oženil s Mary Gay Potterovou. Bakalářský titul ve fyzice a astronomii získal na univerzitě v Marylandu roku 1967. V témže roce byl odveden do armády a jako bojový inženýr sloužil v letech 1967–1969 ve Vietnamu. Byl těžce raněn, obdržel Purpurové srdce. Tato zkušenost byla vzorem pro jeho první nefantastický román War Year. Během svého života vystřídal mnoho povolání, mimo jiné například počítačový programátor, knihovník, hudebník i dělník. Publikovat začal v roce 1969 povídkou Out of Phaze pro časopis Galaxy. Dnes je profesorem na MIT, kde vyučuje spisovatelství. Se svou manželkou Gay žije v Gainesville na Floridě a v Oxfordu v Massachusetts.

Joe Haldeman psal také špionážní a válečné romány pod jménem Robert Graham. Napsal rovněž dva díly cyklu Star Trek pro Bantam Books a se svým bratrem Jackem C. Haldemanem II napsal knihu More than the Sum of his Parts a dobrodružnou knihu There is no Darkness
Vytvořil: pan.Kchiu

'Životopis autora Haldeman Joe'
Dnes je 09.12.2023
Před 92 lety se narodil(a) Smoljak Ladislav
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno