Pargeterová Edith - Životopis

Edith Mary Pargeterová (28. září 1913 – 14. října 1995) byla anglická spisovatelka, zejména historických a detektivních románů, bohemistka a překladatelka z češtiny.
Edith Pargeterová se narodila roku 1913 v anglickém hrabství Shropshire a tam také žila a psala až do své smrti v roce 1995. Je autorkou několika desítek historických románů. Na literárním poli se výrazněji prosadila až začátkem šedesátých let trilogií Nebeský strom, Zelená ratolest a Šarlatové zrnko, jejíž opakovaná vydání v mnoha zemích přispěla k rozšíření obecného povědomí o středověku, zvláště o 13. století. Ze stejného prostředí, ale z doby o století později je i román Krvavé pole shrewsburské.
Z kriminálních příběhů, vydávaných pod pseudonymem Ellis Petersová, jí přinesla úspěch zejména dvacetidílná řada případů bratra Cadfaela, zasazená do prostředí shrewsburského benediktinského kláštera.

O významné anglické spisovatelce detektivních a historických románů Edith Pargeterové alias Ellis Petersové vyšla v roce 2006 kniha Margaret Lewisové "Edith Pargeterová - Ellis Petersová ". Publikace je i uceleným přehledem románových děl. Knize dominuje ze všech stran a úhlů rozebraná románová postava otce Cadfaela.  
 
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie + daemon.cz

'Životopis autora Pargeterová Edith'
Dnes je 23.10.2021
Před 52 lety se narodil(a) Canavan Trudi
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno