Mann Thomas - Životopis

Thomas Mann, německý spisovatel a esejista, představitel německého realismu, byl v roce 1929 oceněn Nobelovou cenou za literaturu. Narodil se do patricijské obchodní hansovní rodiny. Otec byl obchodníkem s obilím, matka Julie da Silva Bruhn s poloviční Brazilkou.
Po otcově smrti se rodina přestěhovala do Mnichova, kde Thomas Mann žil až do roku 1933.
Thomas Mann byl volontérem pojišťovací společnosti, redaktorem časopisu Simplicissimus, věnoval se žurnalistice, navštěvoval přednášky na vysoké škole.
V letech 1895-1898 žil Thomas Mann se svým bratrem Heinrichem Mannem v Itálii. V roce 1905 se oženil s dcerou vzdělaného židovského obchodníka Katiou Pringsheimovou, s níž měl 6 dětí.
V době 1. světové války se v eseji Úvahy nepolitického člověka dostal do rozporů s bratrem Heinrichem, když válku neodmítl. Později své stanovisko považoval za chybné.
Již od počátku 30. let 20. století Thomas Mann sledoval hrozící nástup nacismu. Ve své řeči Apel na rozum pronesené v Berlíně v říjnu 1930 varoval před možnou hrozbou. V roce 1933 opustil se ženou Německo a uchýlil se do exilu ve Švýcarsku. V roce 1936 získal i se svojí ženou československé občanství, o dva roky později odjeli do USA, kde získali americké občanství až v roce 1944.
Po 2. světové válce se Thomas Mann vrátil do Evropy a žil ve Švýcarsku. Při pobytu v nizozemských lázních v Nordwijku Mann onemocněl arteriosklerózou. Po návratu do Curychu zemřel ve věku 80 let.
Vytvořil: Roza
Upravil: java, janajau
Zdroj: spisovatele.cz

'Životopis autora Mann Thomas'
Dnes je 25.09.2023
Před 126 lety se narodil(a) Faulkner William
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno