Marías Javier - Životopis

Javier Marías Franco nositel řady významných domácích a zahraničních literárních cen, patří k nejpřekládanějším současným španělským i evropským autorům. Je autorem deseti románů, zároveň vysoce hodnocených kritikou i čtenářsky úspěšných, několika sbírek povídek, článků, esejů i mnoha literárních překladů z angličtiny (mj. působil jako profesor literatury na Oxfordu). Jeho romány, často postavené na zápletce až detektivní, se vyznačují suverénním vypravěčstvím a mistrnou stavbou.
Na půdorysu napínavého příběhu s tajemstvím přitom zkoumají mravní nejistoty současného člověka, banální selhání vedoucí k závažným důsledkům, dotýkají se poznatelnosti pravdy, rozporu mezi skutečností a jejím obrazem. Mimořádný zahraniční úspěch, zejména v německy mluvících zemích a ve Francii, Maríasovi přinesl román Srdce tak bílé, na jehož základě jej proslulý kritik Marcel Reich-Ranicki označil za jednoho z největších žijících světových autorů.
Spisovatelova díla byla přeložena do 34 jazyků a vydána v nákladů více než pěti milionů výtisků.
Významný německý literární kritik Marcel Reich-Ranicki považuje Maríase za jednoho z největších současných světových autorů.
Javier Marías je od roku 1997 také jedním z králů neobydleného karibského státečku Redonda.
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: wikipedie

'Životopis autora Marías Javier'
Dnes je 25.10.2020
Před 66 lety se narodil(a) Váňová Magda
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno