McCaffrey Anne - Životopis

Anne (Inez) McCaffrey - americká autorka fantastiky, se narodila 1. 4. 1926 v Cambridge ve státě Massachusetts, vystudovala slovanské jazyky a literaturu, dnes žije v irském hrabství Wicklow. Do žánru SF vstoupila povídkou Freedom of the Race (1953), ale fantastice se začala plně věnovat až po vydání debutového Sf románu Restoree (1967), v němž popsala duševní i fyzickou terapii dívky zbavené mimozemšťany kůže. Román byl později vydán v souboru raných prací The Worlds of Anne McCaffrey (1981).
    Stěžejním dílem autorky se stal rozsáhlý science fantasy cyklus Drakeni z Pernu (The Dragonriders of Pern), v němž vytvořila detailní historii ztracené pozemské kolonie. Společnost planety Pern se musela přizpůsobit pravidelně se opakujícímu spadu tzv. Vláken, které po dopadu na zem začnou okamžitě pohlcovat veškeré okolní organické látky. Vlákna jsou ve skutečnosti výtrusy blízké oběžnice Krvavice, která je v době Míjení uvolňuje do atmosféry sousedící planety. Naštěstí část obyvatelstva Pernu žije v telepatické symbióze s geneticky vyšlechtěnými draky, kteří se díky schopnosti přenosu do tzv. Meziprostoru mohou téměř volně pohybovat v prostoru i v čase, což jim umožňuje ničit nebezpečná Vlákna ještě při průletu atmosférou. Ranou historii kolonie ukazují kratší práce ze souboru The Chronicles of Per: Firts Fall, kde se mimo jiné objevily též samostatně vydané novely Rescue Run a The Dolphin's Bell. Dramatické události prvního spadu Vláken sleduje román Dračí úsvit (Dragonsdawn), v němž si kolonisté všimnou odvahy malých dráčků bojujících proti smrtícímu dešti spór, což je přivede na myšlenku vyšlechtit z nich tvory schopné přímé spolupráce s jezdcem. Období druhého Míjení zachycuje román Red Star Rising: The Second Chronicles of Pern (DragonsEye), ve kterém dvě staletí klidného života na planetě s velmi chudou zásobou nerostného bohatství měla za následek ztrátu většiny z pozemských technologií a feudální vládci planety navíc nejsou v názoru na existenci dávno zapomenutých Vláken jednotní.

Roku 1968 vydala novelu Weyr Search, která se stala úvodem k úspěšné sérii Drakenů z Pernu. Také za ní získala, jako první žena za fikci, literární cenu Hugo. Roku 2005 získala Grand Master Award za celoživotní dílo, udílenou v rámci předávání cen Nebula.
(+  21. listopad 2011 Dragonhold-Underhill, Irsko)
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: Daemon.cz

'Životopis autora McCaffrey Anne'
Dnes je 03.12.2023
Před 75 lety se narodil(a) Osbourne Ozzy
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno