Duncan Hal - Životopis

 Skot, vlastním jménem Alasdair Duncan, narozen 21. 10. 1971 ve skotském Edinburghu, vyrůstal v maloměstském Ayrshire a dnes žije v Glasgow, kde studoval angličtinu, nějakou dobu povlával mezi úřadem práce a přípravnými kurzy, pak si nakrátko našel práci jako programátor, nedávno se stal spisovatelem na plný úvazek.
    Všeobecnou pozornost si získal již svým debutem, románem Vellum (2005), patrně nejvýraznějším a neopěvovanějším dílem spisovatelského nováčka za několik posledních let. Jde o první svazek dvoudílné série The Book of All Hours, v níž netradičním způsobem zobrazil věčný boj krutých sil nadpřirozena. Román se soustředí spíše na formu než na děj, velmi důležitou složkou je tu jazyk samotný, spletitý a nádherný, někdy až hypnotický, ale přesto či snad právě proto jde o skvělé čtení, které nikoho nenechá klidným.
    Dokončení série tvoří připravovaný román Ink (2007), ale ve stejném světě se odehrává rovněž několik doprovodných kratších textů, včetně patrně samostatně vydané novely Scorched Earth. V ní autor čerpá ze studnice sumerských mýtů, stejně jako v právě rozpracovaném románu Fur, jenž by měl být na předchozím díle zcela nezávislým převyprávěním eposu o Gilgamešovi. Kratší práce začal Duncan publikovat rovněž v roce 2005, ať už to byly na internetu zveřejněné povídky The Disappearance of James H___ (2005) a The Chiaroscurist (2005) či v antologiích vydané tituly The Last Shift (2005) a The Angel of Gamblers (2005).
    Hal Duncan je svým důrazem na téměř básnický prozaický projev plný skrytých významů velice ojedinělým hlasem na poli fantastické literatury, podle jeho slov budou připravovaná díla mít již sevřenější charakter, uvidíme tedy, jak budou čtenáři i kritikou přijata a zda se z Duncana stane další dlouhodobě uznávaný spisovatelský fenomén.
Vytvořil: Tomcek
Upravil: janajau
Zdroj: Daemon.cz

'Životopis autora Duncan Hal'
Dnes je 01.12.2021
Před 76 lety se narodil(a) Feist Raymond Elias
Copyright © Knihovnicka.net | Created by puktom.cz
Šíření obsahu serveru Knihovnicka.net je bez písemného souhlasu autorů zakázáno